Yumurtalı Çiğ Köfte Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Yumurtalı Çiğ Köfte Tarifi ve Malzemeleri

Yumurtalı çiğ köfte, ülkemize özgü lezzetlerden biridir. Çok eski bir tarihi olmayan yumurtalı çiğ köfte aynen adından anlaşıldığı gibi çiğ köfte içerisine yumurta koyularak yapılmaktadır. Yapılışı normal çiğ köfteye göre son derece daha kolay olan ve yapmak isteyen herkesin tarife bakarak çok kolay bir şekilde yapabileceği lezzetler arasında yer almaktadır. Yakın geçmişe sahip olan yumurtalı çiğ köfte ülkemizde Şanlı Urfa ilinde yapılmış ve hızlı bir şekilde özellikle doğu bölgelerde yayılma göstermiştir. Yumurtalı çiğ köfte normal çiğ köfteye göre biraz daha cıvık bir yapıdadır. Aslında kokusu ve bu kıvamı nedeni ile birçok kişi yumurtalı çiğ köfteyi yemez. Fakat lezzet olarak oldukça güzel olan bu besini bir yiyen ikinci kez de yemek istemektedir. Özellikle doğu illerinin birçoğunda karşılaşabileceğiniz yumurtalı çiğ köftenin en güzelini yemek için sizlerde Urfa'ya giderseniz mutlaka bu lezzeti tadın. Birazdan vereceğim tarife bakarak sizler de çok kolay bir şekilde bu mükemmel lezzeti evlerinizde aileniz için ya da misafirleriniz için yapabilirsiniz. Vereceğim tarife göre sizler de yumurtalı çiğ köfte yapacaksanız bu durumda malzemelerin miktarını çok iyi hazırlamalısınız aksi durumlarda yapmış olduğunuz çiğ köftelerin lezzeti diğer yumurtalı çiğ köftelere göre farklılıklar gösterebilir. Şimdi öncelikle malzemelerinden bahsederek yavaş yavaş bu çiğ köftenin yapılışına geçebiliriz.

Yumurtalı Çiğ Köfte Malzemeleri
  • İki su bardağı Çiğ köftelik bulgur,
  • Bir adet orta boy kuru soğan,
  • İki diş sarımsak,
  • Bir yemek kaşığı domates salçası,
  • Bir tatlı kaşığı biber salçası,
  • Bir miktar tuz, karabiber ve bir miktar isot,
  • Bir adet limon,
  • Dört adet yumurta,
  • Bir buçuk çay bardağı zeytinyağı,
  • Bir tabak dolusu doğranmış maydanoz ve taze soğan
Yumurtalı Çiğ Köfte Nasıl Yapılır?

Yumurtalı çiğ köftenin yapılışına geçer geçmez öncelikle isotları bir kap içerisine koyarak üzerini biraz geçecek şekilde su koyalım ve bu malzememiz bir süre beklemesi için kenara alalım. Şimdi kuru soğanı bir kap içerisine kıyalım ve bunun yanında ayrı kaplar içerisine taze soğan ve maydanozu yıkayarak kıyalım. Daha sonra geniş bir çiğ köfte leğeni içerisine bulgurumuzu alalım ve üzerine ince ince kıydığımız kuru soğanı ekleyelim. Bu aşamada son işlem ise iki diş sarımsağı iyice ezerek bu karışımın üzerine eklemektir. Unutmayalım ki yapacağınız yumurtalı çiğ köftenin lezzetinin iki kat artmasını sarımsak sayesinde sağlayabilirsiniz.

Şimdi ise taze soğan ve maydanoz hariç elimizde bulunan tüm malzemeleri ekleyelim. Bu arada limonların parçalara ayırarak eklenmesi gerekmektedir. Ayrıca yumurtaları daha sonra ekleyeceğimiz için yumurtaları da bir kenara ayırın ve şimdi eklemiş olduğunuz tüm malzemeleri iyice yoğurun ve bulgurun şişmesini sağlayın. Çiğ köftenin tamamen olduğunu düşünene kadar iyice yoğurun ve tüm malzemelerin ölerek çiğ köfteye karışmasını sağlayın. Bu işlem tamamlandıktan sonra parçacıklar halinde attığınız limonları alarak ayrı bir kap içerisinde yumurtaları kırın ve pişirin. Son aşamamızda ise yumurtaların yağını tamamen süzün ve yoğurmuş olduğunuz yumurtalı çiğ köfte içerisine ekleyerek tekrar yoğurun. Bu arada yeşillikleri de ekleyerek yoğurmaya devam edin. Yaklaşık olarak 15 20 dakika kadar karışmadan dinlendirin ve artık yiyebilirsiniz afiyet olsun.

Yumurtalı Çiğ Köfte Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çiğ Köfte Kaç Kalori?dir?

Çiğ Köfte Kaç Kalori?dir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çiğ Köfte Nasıl Yapılır?

Çiğ Köfte Nasıl Yapılır?

Yalancı Çiğ Köfte Tarifi ve Malzemeleri

Yalancı Çiğ Köfte Tarifi ve Malzemeleri

Çiğ Köfte Tarifi ve Malzemeleri

Çiğ Köfte Tarifi ve Malzemeleri

Patatesli Çiğ Köfte Tarifi ve Malzemeleri

Patatesli Çiğ Köfte Tarifi ve Malzemeleri

Yumurtalı Çiğ Köfte Tarifi ve Malzemeleri

Yumurtalı Çiğ Köfte Tarifi ve Malzemeleri